سئو داخلی سایت چیه ؟ + اقدامات مهمی که باید به آن دقت کنیم ( بخش اول)

rasta web 10 مهر, 1400 0 دیدگاه

خیلی‌ها فکر میکنند سئو داخلی چیزی جز به کار بردن کلمات کلیدی در اینجا و آنجای متن‌ها نیست، اما این تصور بسیار غلطی است که البته در گذشته درست بود. هرچند استفاده از کلمات کلیدی هنوز هم برای سئو داخلی سایت مهم است اما نه به اندازه‌ای که در گذشته‌ها بر آن تاکید می‌شد.

هرچند سئو On-page دیگر به سادگی و سر راستی قبل نیست اما می‌توان گفت هنوز هم ساده‌ترین قسمت سئو است. سئو داخلی مجموعه‌ای از قواعد و اصول است که شما به طور کامل روی آن‌ها کنترل دارید و راحت می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید، ضمن اینکه نیاز به تکنیک‌های عجیب و غریبی هم ندارد.

کافی است حوصله لازم را برای کارکردن روی برخی قسمت‌های سایت داشته باشید و با اشتیاق کافی متن‌هایی جذاب برای سایت خود بنویسید. در این صورت حتما موفق خواهید شد. این مقاله از همیاروردپرس را به سئو On-page یا سئو داخلی اختصاص داده‌ایم.

اگر شما هم می‌خواهید با سئو On-page آشنا شده و انجام آن را فراگیرید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. ضمن اینکه در پایان می‌توانید از چک لیست سئو On-page برای تحلیل و اصلاح صفحات سایت خود کمک بگیرید.

سئو داخلی سایت چیه ؟ + چک لیست اقدامات مهم

سئو داخلی یا سئو On-page مجموعه‌ای از اقدامات است که روی سایت انجام می‌شود تا صغحات سایت را برای موتورهای جستجو بهینه کند. سئو داخلی گسترده وسیعی از فعالیت‌ها را شامل می‌شود.

از تولید محتوای بهینه گرفته تا بهینه‌سازی کدهای HTML ‌در این گسترده قرار می‌گیرند. همه این فعالیتها انجام می‌شوند تا گوگل بتواند محتوای سایت را به خوبی درک کند و باعث رسیدن مخاطب هدف به سایت شود.

وقتی شما اصول سئو On-page را به‌‌خوبی رعایت کنید، صفحات سایت رتبه‌های بالا را در نتایج جستجوی گوگل بدست می‌آورند. در نتیجه کاربران بیشتری به سایت شما دسترسی پیدا خواهند کرد.

سئو داخلی سایت چیه ؟ + چک لیست اقدامات مهم 

تولید محتوا کردن در سئو داخلی

هنگامی که چیزی را در گوگل جستجو میکنیم، گوگل ابتدا در صفحات ایندکس‌شده نگاه می‌کند تا ببیند کجا محتوایی مرتبط با عبارت جستجو پیدا می‌کند. بخشی از این فرایند، گشتن به‌دنبال کلمات کلیدی است.

درواقع مهم‌ترین سیگنالی که می‌تواند به گوگل اعلام کند در یک صفحه محتوای مرتبط وجود دارد، وجود همان کلمه جستجوشده در محتوای صفحه است. وقتی کلمه موردنظر در عنوان صفحه، سرتیترها یا متن محتوا به کار رفته‌باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که محتوای آن مرتبط با همان کلمه باشد.

اما این مراحل همه چیزی نیست که در روند نمایش نتایج جستجو اتفاق می‌افتد. چراکه این روزها گوگل هوشمندتر از گذشته رفتار می‌کند. چیزی که گوگل به دنبال آن است، محتوای مرتبط با عبارت‌های جستجوشده است.

اما برای یافتن آن تنها به دنبال عین کلمات نمی‌گردد بلکه الگوریتم‌های گوگل به دنبال دیگر محتواهای مرتبط هم می‌گردند. برای مثال اگر صفحه سایت شما از کلمه کلیدی «سگ» استفاده کرده اما در آن چیزی از نژادهای مختلف سگ وجود نداشته‌باشد، به احتمال زیاد گوگل صفحه شما را کنار می‌گذارد و ترجیح می‌دهد در صفحاتی دیگر به دنبال محتوای مرتبط با سگ بگردد.

اصلا بیایید خودتان را به جای کاربری بگذارید که کلمه سگ را جستجو کرده‌است. قطعا شما به دنبال صفحه‌ای نیستید که کلمه سگ صدها بار در آن استفاده شده‌باشد. بلکه اطلاعاتی مفید و کاربردی از سگ، انواع نژادهای آنف نحوه نگهداری از سگ و… می‌خواهید. گوگل هم این را می‌داند و الگوریتم‌های آن به دنبال صفحاتی برای شما می‌گردد که علاوه بر کلمه سگ، عکس و ویدئوهایی از سگ و مثلا لیستی از نژادهای مختلف سگ در آن وجود داشته‌باشد.

در نهایت لازم است توجه داشته‌باشید اگر به ارتباط معنایی توجه نکنید، نمی‌توانید در جستجوی گوگل هم رتبه خوبی بدست آورید.

اول قبل از اینکه بخواهید به انجام بهینه‌سازی‌های فنی سئو On-page فکر کنید، باید به فکر تولید محتوایی باشید که توسط گوگل رتبه بگیرد. در قدم اول لازم است تعدادی کلمات کلیدی اصلی را در نظر بگیرید تا برای آن محتوا ایجاد کنید. این کلمات کلیدی بر اساس زمینه کاری سایت شما و عبارتهایی که کاربران برای رسیدن به سایت شما جستجو میکنند، تعیین می‌شود. ابزارهای متنوعی مثل GOOGLE KEYWORD PALANNER وجود دارد که میتوانید از آنها برای پیداکردن کلمات کلیدی هر سایت استفاده کنید. پس از یافتن کلمات کلیدی نوبت به تولید محتوا برای هرکدام از کلمات می‌رسد. برای تولید محتوای بهینه لازم است اصول زیر را در نظر داشته باشید:

ارتباط معنایی یا Search Intent

ارتباط معنایی یا SEARCH INTENTشاید مهم‌ترین نکته در سئو داخلی سایت باشد. منظور از ارتباط معنایی، هم‌خوانی محتوای شما با چیزی است که مخاطب هدف شما در گوگل جستجو می‌کند. این هم‌خوانی شامل ارائه اطلاعات موردنیاز، نحوه و قالب ارائه اطلاعات، پاسخ‌دادن به سوالات ذهن مخاطب و… می‌شود.

اگر نتوانید چیزی که مخاطب هدف شما به دنبال آن است را در اختیارش قرار دهید، نباید امیدی هم به کسب رتبه از گوگل داشته‌باشید. برای اینکه محتوایی دقیقا مطابق خواست مخاطب احتمالی خود تولید کنید، می‌توانید راه حل‌های زیر را در پیش گیرید:

  • نوع محتوا: محتوای صفحات اینترنتی شامل یکی از پنج مورد بلاگ پست، صفحه محصول، صفحه دسته‌بندی، صفحات فرود و ویدئو می‌شود. شما می‌توانید بر هر کلمه کلیدی، به نتایج جستجوی گوگل نگاه کنید و ببینید کدام نوع محتوا را ارائه می‌کند.پس شما هم محتوایی از همان نوع تولید کنید. مثلا اگر عبارت ساعت مچی زنانه را جستجو کنید، صفحاتی از دسته‌بندی انواع ساعت زنانه را به شما نشان می‌دهد. در نتیجه برای چنین عبارتی، قرار نیست صفحه بلاگ پست رتبه‌ای بدست آورد.
  • فرمت محتوا: فرمت محتواهای اینترنتی هم شامل بلاگ پست، راهنمای استفاده، لیست‌ها، خبر و نقد و بررسی است. در این مورد هم لازم است نتایج جستجوی گوگل را برای عبارت موردنظر خود بررسی کنید و بهترین فرمت را برای محتوای خود انتخاب کنید. توجه داشته‌باشید شاید در همه موارد فرمت محتواهایی که گوگل نشان می‌دهد، یکسان نباشد و مثلا برای یک عبارت چند مورد مطالب لیستی ارائه کند و چند مورد راهنمای استفاده. در این موارد بهتر است فرمتی را که در رتبه‌های بالاتر نشان داده‌شده، به کار بگیرید.

  • زاویه دید محتوا: زاویه دید محتوا اشاره به این دارد که مخاطب از چه زاویه ای به دنبال کسب اطلاعات در مورد عبارت جستجوشده است. برای مثال وقتی کاربر عبارت «روش درست‌کردن قهوه لته» را جستجو می‌کند، به‌احتمال خیلی زیاد به دنبال درست‌کردن قهوه در خانه و بدون تجهیزات است. پس باید محتوایی در همین راستا برای این عبارت تولید شود. همچنین وقتی کاربر عبارت بهترین لپ‌تاپ 2021 را جستجو می‌کند، حتما به دنبال محتوایی بروز است و احتمالا به دنبال لپ‌تاپ‌هایی با بهترین کیفیت است که قیمت آن هم چندان برایش اهمیتی ندارد. دانستن زاویه دید مخاطب کمک زیادی برای تولید محتوای کاربردی به شما می‌کند. راه فهمیدن این موضوع هم بررسی نتایج جستجوی گوگل برای هر عبارت موردنظر است.

 

آنچه در سئو داخلی سایت اهمیت زیادی دارد، تولید محتوایی است که مخاطب هدف سایت شما به آن نیاز دارد. با داشتن چنین محتوایی گوگل هم می‌تواند مخاطب را به سایت شما برساند.

اما همیشه لازم نیست از محتوای دیگران الگوبرداری کنید، اگر فکر می‌کنید خودتان می‌توانید با یک فرمت محتوای متفاوت یا یک زاویه دید جدید، محتوای موردنیاز مخاطب را ایجاد کنید، در انجام آن تردیدی نداشته‌باشید.

اتفاقا خلاق‌بودن و داشتن محتوای منحصربفرد می‌تواند مزیت ویژه‌ای به محتوای شما بدهد.

جامع و کامل بودن محتوا

اگر می‌خواهید محتوای شما در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل قرار گیرد، یک فرمول ساده را رعایت کنید. فقط کافی است محتوایی تولید کنید که مخاطب هدف می‌خواهد. یکی از چیزهایی که در این زمینه باید رعایت کنید، پوشش‌دادن کلیه مباحثی است که مخاطب به دنبال آن می‌گردد.

البته فهمیدن این موضوع کار ساده‌ای نیست اما راه حل این مورد هم رفتن به سراغ نتایج جستجوی گوگل است. البته می‌توانید تنها سرتیتر محتواهایی که رتبه‌های اول گوگل را گرفته‌اند، بررسی کنید و ببینید تا چه عمقی از موضوع را پوشش داده‌اند.

این کار دید بسیار خوبی برای پوشش‌دادن کامل مباحث موردنیاز به شما می‌دهد. اگر می‌خواهید یک قدم به جلو بروید، پیشنهاد ما این است که سه، چهار نتیجه اول گوگل را کامل بخوانید و عمق مطالب و گستردگی مباحثی را که پوشش داده‌اند،بررسی کنید.

اگر دقت کرده باشید هنگام جستجوی برخی از موضوعات، گوگل همراه با نتایج جستجو اطلاعات اضافه‌تری را به شما نمایش می‌دهد. در برخی مواقع سوالات متداول و در برخی موارد تصاویر و ویدئوهایی را نشان می‌دهد.

خود این اطلاعات می‌تواند به‌خوبی نشان دهد که کاربران به دنبال چه مسائلی می‌گردند. برای مثال از سوالات متداول می‌توانید حدس بزنید چه اطلاعاتی را در متن خود به مخاطب بدهید. همچنین تصاویر می‌توانند به شما اعلام کنند که مخاطب در جستجوی عبارت موردنظر بیشتر به دنبال محتوای تصویری است.

منحصر به فرد بودن

تا اینجای مقاله تاکید زیادی بر تولید محتوای موردنیاز مخاطب و اهمیت آن در سئوی داخلی سایت کردیم. گفتیم راه حل فهمیدن این موضوع بررسی رتبه‌های برتر در جستجوی گوگل است. اما این‌ها باعث نمی‌شود که بر منحصربفربودن محتوای سایت تاکید نکنیم.

فراموش نکنید قدم‌گذاشتن دقیقا در جای پای دیگران هیچ موفقیتی برای شما به دنبال نخواهد داشت. شما می‌توانید برای درک نیاز کاربران، سایت‌ها و صفحات دیگر را بررسی کنید و از آنها الهام بگیرید اما هیچ‌گاه از منحصربفردبودن محتوای خود صرف‌نظر نکنید.

اساسا هیچ کسی دوست ندارد مطلبی شبیه بقیه مطالب را بخواند یا با دیگران به اشتراک بگذارد. چیزی که برای شما امتیاز ویژه ایجاد می‌کند، خلاقیت و جذابیت متن شما است.

برای دیدن ادامه مطالب میتوانید به بخش دوم این مطلب مراجعه کنید 🙂

-سئو داخلی سایت چیه ؟ + اقدامات مهمی که باید به آن دقت کنیم ( بخش دوم)

شاید این مطالب را هم بخوانید:

-تاثیر قالب سایت در سئو چیست؟

-الگوریتم هیلتاپ گوگل چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

دربارهrasta web

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمنتظر صدای شما هستیم